Firma na sprzedaż przez właściciela

Wielu nowych właścicieli firm woli kupować firmę niż budować nową firmę, zaczynając od zera.

Proces zakupu firmy może być bardzo długi. Daj sobie dużo czasu na przeprowadzenie należytej staranności. Będziesz musiał honorować lub renegocjować istniejące umowy z każdą kupowaną firmą, na przykład z dostawcami. Prawie na pewno przy zakupie firmy będziesz musiał zapłacić za usługi profesjonalnych doradców, takich jak prawnicy i księgowi

Możesz nie pojąć wszystkich ukrytych problemów, dopóki nie znajdziesz się na ziemi, nawet przy najbardziej dokładnej należytej staranności. Musisz na przykład upewnić się, że personel firmy, którą kupujesz, jest po Twojej stronie, gdy ją kupujesz.

Zakup firmy może być satysfakcjonującą inwestycją, ale przed dokonaniem zakupu należy dokładnie rozważyć wszystkie te potencjalne problemy.

Istnieją sposoby na kupienie firmy bez pieniędzy. Więc zdecydowałeś się kupić firmę – ale co, jeśli nie masz kapitału na początek? Jeśli nie masz pieniędzy, nadal możesz kupić firmę dzięki alternatywnym opcjom finansowania.

Skorzystaj z nowych zasobów. Kupujesz aktywa firmy. To korzyść, którą możesz wykorzystać z góry. W niektórych przypadkach bank lub inny pożyczkodawca może zapewnić finansowanie aktywów, które chcesz kupić. Należy jednak zdawać sobie sprawę z wszelkich zobowiązań i upewnić się, że zostały one uwzględnione we wniosku o finansowanie.

Współpracuj z firmą. Zakup firmy na zasadzie spółdzielni może być dobrym wyborem dla osób z ograniczonymi funduszami. Łącząc swoje zasoby z innymi, możesz być w stanie kupić udział za znacznie niższą cenę. Pamiętaj jednak, że musisz mieć szczegółową umowę partnerską z innymi inwestorami.

Bay Area, Londyn i Nowy Jork od zawsze tworzyły stały napływ początkujących przedsiębiorców. Ostatnio strumień stał się ulewny. Zawsze pojawili się nowi absolwenci szukający pracy w bankowości inwestycyjnej lub doradztwie strategicznym, a także osoby chcące zostać kolejnym Muskiem, Bezosem, Blakelym czy Bransonem.

Założenie własnej firmy nie jest tak efektowne, jak mogłoby się wydawać. Każdy, kto to zrobił, z przyjemnością powie Ci, że nie jest łatwo zacząć i rozwijać swój produkt do punktu, w którym w końcu zaczniesz zarabiać prawdziwe pieniądze.

Czy naprawdę trzeba to zrobić? Czy naprawdę byłoby mądrze, gdybyś trwonił swoje umiejętności i wiedzę w swojej tylnej sypialni lub garażu, gdy masz potencjał, aby zmienić świat na lepsze? Co by było, gdybyś zamiast tego kupił firmę, która już odnosiła sukcesy i przynosiła zyski, a następnie przemianował ją na najbardziej dominującą firmę na świecie?

Zrozumienie charakterystyki przepływów pieniężnych i poszukiwanie anomalii (np. oszustwa, zarządzanie dochodami) jest częścią właściwego finansowego i handlowego due diligence. Zidentyfikuj czynniki, które dają firmie przewagę konkurencyjną (np. zidentyfikuj unikalne zasoby, możliwości i USP).

Przygotuj 100-dniowy plan wdrożenia dla Twojej firmy.

Wiele firm odnosi sukcesy dzięki osobistej sieci kontaktów i reputacji ich właściciela, i to jest główny powód, dla którego firma odnosi sukcesy od tak dawna. To jest coś, co wielu początkujących przedsiębiorców przeocza.

Po dokładnym zastanowieniu się, jaki rodzaj biznesu chciałbyś kupić i na co pozwala Twój budżet, nadszedł czas, aby zacząć szukać. Ważne czynniki to lokalizacja Twojej firmy i to, czy potrzebujesz zakwaterowania objętego umową, czy też firma działa głównie online.

Jeśli myślisz o kupnie firmy, bardzo przyda się Business Transfer Agent lub Broker. W dzisiejszych czasach będziesz oczywiście korzystał z Internetu. Większość sprzedawców preferuje agentów transferu firm, a każdy z nich ma stronę internetową z listą setek firm na sprzedaż w całym kraju. Dobry BTA lub Broker będzie nieoceniony w pomocy w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości i powinieneś również porozmawiać z kilkoma z nich osobiście. Jeśli potrafisz wykazać, że jesteś poważnym kupcem, który intensywnie zastanawiał się nad tym, czego chcesz i ma już zaplecze finansowe, aby iść naprzód, dobre BTA lub Broker będą niezbędne, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednią nieruchomość. Oprócz wiedzy poufnych, może on lub ona być w stanie zaprezentować możliwość, która nie dotarła jeszcze na rynek, a która mogłaby Cię zainteresować. Mogą nawet zasugerować opcje, których nie brałeś pod uwagę.

Czy uważasz się za osobę podejmującą ryzyko?

Niektóre firmy są z natury bardziej ryzykowne niż inne, ale wszystkie firmy wiążą się z pewnym ryzykiem. Jaki poziom ryzyka możesz podjąć? Istnieje wiele zewnętrznych zagrożeń, które mogą mieć wpływ na Twój biznes, których nie możesz kontrolować. Co powiesz na konkurenta otwierającego się obok ciebie? Czy Twoja usługa jest przestarzała lub nieaktualna w wyniku postępu technologicznego? Jak Twoja firma będzie działać w przypadku spowolnienia gospodarczego? Będziesz mieć również kontrolę nad innymi rodzajami ryzyka, takimi jak to, czy pozwolisz innym kupować od Ciebie na kredyt.

Czy myślisz o zostaniu swoim własnym szefem, a nie o pracy w godzinach korporacyjnych? Po dojściu do tego wniosku musisz wziąć pod uwagę wiele czynników.

Zaletą kupna firmy jest to, że nie trzeba zaczynać od zera. Udowodniona historia działalności ułatwi pozyskanie finansowania, a Ty będziesz mógł wrócić do miejsca, w którym przerwałeś istniejącą operację.

Udane przedsięwzięcie wymaga jednak znalezienia branży, która odpowiada Twoim umiejętnościom, atrybutom i celom. Pamiętaj, aby zbadać procedury przejęcia firmy.

Biorąc pod uwagę, że będziesz wydawać osobiste oszczędności i zainwestować dużo czasu w projekt, chcesz dokonać właściwego wyboru. Nie spiesz się z decyzjami i dokładnie rozważ swoje plany.

FolioSummit.com